Vinilinę dangą „mylėti” paprasta: viskas apie priežiūrą
Vinilinė danga visame pasaulyje liaupsinama dėl itin paprastos priežiūros, kuriai nereikia aukoti savo laiko kiekvieną dieną. Ir tai ne iš piršto laužta. „Solido“ antrina šiems faktams, bet primena – būtų didžiausia klaida apleisti grindis, visai pamiršti apie jų priežiūra ar jas sugadinti dėl nežinojimo.
Šiandien „Solido“ direktorius Rokas Kaknevičius pasakoja, kokia priežiūra vinilo dangai reikalinga, kokios dažniausios lietuvių klaidos ir, kada vertėtų susimąstyti apie vizualinį grindų atnaujinimą.
Ar apskritai vinilinių grindų priežiūra – sudėtinga ? Ką būtina žinoti?
Kiekvienam klientui reikėtų žinoti, jog pirmiausia vinilinės dangos, kaip ir kitų dangų, geriausia priežiūra – prevencija. Norint, kad vinilinės grindys tarnautų ilgai negalima leisti, kad jos susigadintų. Nors vinilinės grindys išties yra pakankamai atsparios lengviems smūgiams ar įbrėžimams, patariu paklijuoti plastikines ar metalines baldų kojas. Taip pat prie įėjimo į namus būtina turėti kilimėlį, kuris surinktų didžiausią purvo ar kitų nešvarumų kiekį.
Kasdieniam vinilinių dangų valymui griežtų taisyklių nėra – valyti reikia tada, kai to reikia. Vieniems gali norėtis kiekvieną dieną, kitiems – kas porą savaičių ar dar rečiau. Tai priklauso ir nuo patalpų paskirties, ir nuo jose laiką leidžiančių žmonių įpročių. Vinilas nebijo drėgmės, todėl galimas tiek šlapias, tiek sausas valymas ir net nėra būtini specialūs cheminiai valikliai. Vis tik, jeigu grindis norisi plauti su jais, labai svarbu rinktis gamintojo rekomenduojamas priemones.
Kokias klaidas daro žmonės, prižiūrėdami vinilinę dangą?
Labai dažnai žmonės grindų ne valo, o susikaupusius nešvarumus tiesiog paskirsto. Purvą ir nešvarumus pirmiausiai reikėtų surinkti, o tam yra priemonės, kurios tuos nešvarumus iškelia į viršų. Deja, dažniausiai šluostė tiesiog sušlapinama ir su ja vos vieną kartą pravalomos visų namų grindys. Tai yra viena didžiausių ir dažniausių klaidų, nes nešvarumai ir dulkės tiesiog pasiskirsto, bet grindys tikrai netampa švaresnėmis. Šluostę vienam kambariui rekomenduojama perplauti bent 5-6 kartus ir bent 2 kartus su ja valyte grindis. Pabandykite ir įsitikinsite – vinilinė danga įgis visai kitą vaizdą.
Ar įmanoma panaikinti pigmentuotas dėmes – pavyzdžiui kavos, pomidorų padažo ar kt.?
Jeigu tai pastebite iš karto, rekomenduoju nieko nelaukti ir išvalyti. Tokiu atveju tikrai nereikės papildomų priemonių. Jeigu to iš karto nepastebite, taip pat ne pasaulio pabaiga – vinilinė danga yra apsaugota nuo pigmentų, todėl specialios valymo priemonės koncentrato pagalba dėmę pavyks išvalyti.
Kas gali pažeisti vinilinės dangos struktūrą?
Dangos struktūra pažeidžiama tikrai retai, bet vertėtų žinoti ir tai. Nepatariu naudoti agresyvių medžiagų, šiurkščios šveitimo pastos, rūgštinių priemonių ar tokių, kuriose yra benzolio, tolueno, acetono, aliejinių polirolių, celiuliozės tirpiklių, tri-chlorido ir tetrachlorido skiediklių arba naftos produktų. Vienas esminių patarimų – nenaudoti priemonių, kurios nėra skirtos grindų priežiūrai.
Vinilinė danga išties yra viena tvirčiausių, bet kartais žmonės ir ją pervertina ar net mano, jog tai yra kažkokia panacėja, kuomet dangai neįmanoma niekaip pakenkti.
Nereikėtų manyti, jog stalų su metalinėmis kojomis stumdymas – nieko baisaus. Vinilinė danga reaguoja į stiprius mechaninius pažeidimus ir tai yra faktas. Taip pat norėčiau priminti, jog vinilinė danga, kaip ir dauguma kitų, tikrai nėra atspari dideliam karščiui. Žvakės, lygintuvai ir kiti stipriai kaistantys įrenginiai neturtų liestis su viniline danga. Reikia sveiko požiūrio, meilės savo daiktams ir namams. Jeigu namai bus prižiūrimi, vinilinei dangai tikrai nieko nenutiks.
Kiek metų vinilinė danga nepakeičia savo išvaizdos ir gali atrodyti kaip nauja? Ar įmanomas dangos atnaujinimas?
Gamintojas rekomenduoja kartą į metus specialiomis priemonėmis išvalyti, atnaujinti vinilinę dangą. Taip užglaistomi mikro įbrėžimai, todėl grindys atrodo lyg naujai išklotos. Tai padaryti itin paprasta ir patiems. Viskas ko reikia – specialios priemonė.
Jeigu matote, kad grindys jau kiek stipriau pabraižytos ir norėtųsi joms suteikti „antrą kvėpavimą“, tuomet galima kreiptis į specialistus, kurie grindis išvalo giluminiu būdu ir jas padengia nauju apsauginiu sluoksniu – laku ar vašku. Namų erdvės dangoms tokio atnaujinimo gali prireikti po 10-15 metų, komercinėse patalpose esančioms dangoms, ant kurių nuolatos vaikščiojama su avalyne, – kiek greičiau, pavyzdžiui po 5-7 metų.